Obecny czas: 2017-09-24, 09:39

Forum społeczności portalu Airguns.pl

Strona główna forum | Portal Airguns.pl | Ferajna Airguns.pl | Liga Airguns.pl | BiES

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1361 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 91  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Kryzys światowy, światowa głupota
PostWysłany: 2011-12-17, 12:08 
Awatar użytkownika

Mmajstruk napisał:

Cytuj:
Zaraz, zaraz...
Wchodząc do UE nie byliśmy na poziomie Białorusi. Po 14 latach, dodam. Dlaczego więc uważasz, że jakby nie fundusze UE, to byśmy się cofnęli w rozwoju?
Jeśli chodzi o fundusze, to faktycznie: TROCHĘ dały. Jeszcze więcej pieniędzy zostało zmarnowanych lub wręcz przyniosły szkody. Można się pokusić o wyliczenie, choć nie spotkałem jeszcze takowego. Poza NIKiem, który wykrył niesamowite marnotrawstwo środków unijnych. Warto zauważyć, że np. podwyżki cen paliw to efekt głównie regulacji UE - czyli narzuconych akcyz (od 1 stycznia znowu w górę). Za to już płacimy wszyscy, prawda? A nie każdy skorzystał na funduszach.
Tylko kto to policzy: ile realnie skorzystaliśmy z dotacji, a ile w zamian nas to kosztowało (paliwa, rolnictwo, rybołówstwo, itd.)... Jestem pewien, że nie doczekamy takich kalkulacji.

Tu jest wiele racji, pamiętajmy jednak, że jesteśmy w UE od niedawna. W zamierzeniu to był proces długofalowy, teraz mamy kryzys ale nie tylko w UE, na całym (prawie) świecie. A co jeśli Unia jeszcze odbije się od dna?

Cytuj:
A Islandia? Toż to bida z nędzą w porównaniu z Polską. Norwegia również nie ma wagi i siły przebicia, tak jak Polska, nie przeceniaj jej.

Oooj Norwegia i Islandia mają duże złoża rozmaitych surowców naturalnych, to jest ich prawdziwe bogactwo, poza tym - najważniejsza rzecz: mentalność, to są społeczeństwa obywatelskie, zorganizowane i przyjazne ludziom.

Cytuj:
Tak.

A widzisz, jak była kwestia wejścia do UE też powiedziałeś TAK, teraz stwierdziłeś, że to był błąd. Może teraz też się mylisz. Ja akurat nie jestem taki pewien, nie skreślałbym UE tak szybko przy pierwszym kryzysie. Choć wiadomo, nikt żadnej gwarancji nam nie da, niczego nie da się teraz przewidzieć w 100%.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-17, 12:58 
Bardzo Ważna Maskotka
Awatar użytkownika

Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
bladerunner napisał(a):

Oooj Norwegia i Islandia mają duże złoża rozmaitych surowców naturalnych, to jest ich prawdziwe bogactwo, poza tym - najważniejsza rzecz: mentalność, to są społeczeństwa obywatelskie, zorganizowane i przyjazne ludziom.

Akurat w przypadku Islandii to złoża surowców naturalnych chyba nie są zbyt pokaźne?

A co do mentalności, to nie wiem jak to wygląda w przypadku Islandii, ale w Norwegii wcale nie jest tak różowo. W wielu przypadkach państwo - oczywiście z dbałości o dobro obywatela - najchętniej by całkowicie ubezwłasnowolniło.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-17, 13:19 
Ojciec Donosiciel
Awatar użytkownika

Miejscowość: Jabłonna
bladerunner napisał(a):
Tu jest wiele racji, pamiętajmy jednak, że jesteśmy w UE od niedawna. W zamierzeniu to był proces długofalowy, teraz mamy kryzys ale nie tylko w UE, na całym (prawie) świecie. A co jeśli Unia jeszcze odbije się od dna?

Tym lepiej dla nas. Jeszcze raz powtórzę - przynależność do UE nie jest niezbędna do funkcjonowania w ramach gospodarki europejskiej czy ruchu bezwizowego.
Kryzys UE i tak nas dotyka, jej odbicie i tak się odbije na nas.
Różnica jest taka, że będąc w UE dostajemy mocniej, a jej odbicie się... nie oznacza, że odczujemy to aż tak lepiej.

Cytuj:
A widzisz, jak była kwestia wejścia do UE też powiedziałeś TAK, teraz stwierdziłeś, że to był błąd. Może teraz też się mylisz. Ja akurat nie jestem taki pewien, nie skreślałbym UE tak szybko przy pierwszym kryzysie. Choć wiadomo, nikt żadnej gwarancji nam nie da, niczego nie da się teraz przewidzieć w 100%.

Nie da się. Mogę się mylić. Choć teraz na jaw wyszło dużo więcej faktów dotyczących UE, niż było wiadome 7 lat temu.
Chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę, że wchodziliśmy do innej UE, niż mamy dzisiaj. 1 maja 2004 wchodziliśmy do wspólnoty państw europejskich (po referendum), a od 1 grudnia 2009 przynależymy do państwa europejskiego (nikt się nas nie pytał o zgodę - a jak pokazuje przykład Irlandii, i tak UE ma to gdzieś). W międzyczasie dość sporo się zmieniło, w szczególnie w zakresie prawa ingerencji UE w nasze wewnętrzne sprawy, w naszą gospodarkę jak i w obciążenia fiskalne i prawne na nas nakładane.
Dlatego jestem jak najbardziej za strefą wolnego handlu czy ruchem bezwizowym. Za Euro-państwem - zdecydowanie przeciw.

W ramach ciekawostki, Bułgaria odmówiła uczestnictwa w ratowaniu Euro - stwierdzając, że nie jest w strefie euro, nie wywołała kryzysu, więc nie widzi powodu do finansowania Euro.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-17, 13:45 
Awatar użytkownika

Rozumiem wszystkie Twoje racje, też mam wątpliwości co do wspólnego państwa europejskiego, wychodzę jednak z założenia, że lepsza jest większa integracja na każdym poziomie niż dążenie do utrzymania pewnych umów, 'układów' a innych nie.

Prawdę mówiąc nie miałbym nic przeciwko aby UE stała się prawdziwą federacją stanów europejskich choć to na razie utopia i żeby była w stanie skutecznie wpływać na politykę poszczególnych państw dlatego, że nie mam zaufania do polskich polityków. Oni po prostu potrzebują jakiegoś bicza nad nimi, kogoś kto by pewne standardy narzucał i ich kontrolował. Właśnie między innymi po to żeby zmieniać naszą mentalność (abstrahując od ekonomii) bo jeszcze bardzo głęboko w komunie tkwimy i to jest też ta rola UE o, którą mi chodzi. Jestem świadomy, że w rozwiniętych zachodnich demokracjach też nie zawsze jest różowo i różne przekręty się zdarzają ale Polska na razie i tak nie ma co się porównywać do Francji czy Niemiec a chciałbym żeby kiedyś mogła.

Pewne drobne jaskółki zmian mentalnościowych zaczynamy już obserwować np: w moim mieście kierowcy, nawet ciężarówek, zatrzymują się na przejściu i pozwalają przejść pieszym, niby drobiazg ale jeszcze 5,8 lat temu tak nie było, pierwszy raz zaobserwowałem to niezwykłe zjawisko w Opolu (pewnie ze względu na wpływy zakamuflowanej opcji niemieckiej), teraz dotarło do innych miast. Po prostu chciałbym aby polska się wreszcie 'odburaczyła', powoli to zaczyna się dziać i to według mnie jest zasługa UE nie tylko samego Schengen i innych traktatów.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-17, 14:13 
Awatar użytkownika

Mahda napisała;

Cytuj:
Akurat w przypadku Islandii to złoża surowców naturalnych chyba nie są zbyt pokaźne?

A co do mentalności, to nie wiem jak to wygląda w przypadku Islandii, ale w Norwegii wcale nie jest tak różowo. W wielu przypadkach państwo - oczywiście z dbałości o dobro obywatela - najchętniej by całkowicie ubezwłasnowolniło.

Zgłoś ten post

Z Islandią to mnie może trochę poniosło, jeśli zaś chodzi o ubezwłasnowolnienie to nie miałbym nic przeciwko temu jesli w zamian miałbym taki standard życia i perspektywy jak w Norwegii.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-17, 16:09 
Normalny Inaczej
Awatar użytkownika

Miejscowość: Bystra
Globalizacja jest nieunikniona. Aby mieć choć cień szansy na jakąkolwiek konkurencję w gospodarce przeciwko USA, Chinom czy Indiom to UE jest niezbędna by chronić własne rynki pracy.

To, że taka ochrona kosztuje to wynik biurokratycznej "demokracji". Jakby UE była rządzona przez "Mao", to by było taniej i wydajniej. Tylko czy tego oczekujemy?

Bóg jest lewakiem.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-17, 21:09 
Ojciec Donosiciel
Awatar użytkownika

bladerunner napisał(a):
Prawdę mówiąc nie miałbym nic przeciwko aby UE stała się prawdziwą federacją stanów europejskich choć to na razie utopia i żeby była w stanie skutecznie wpływać na politykę poszczególnych państw dlatego, że nie mam zaufania do polskich polityków. Oni po prostu potrzebują jakiegoś bicza nad nimi, kogoś kto by pewne standardy narzucał i ich kontrolował. Właśnie między innymi po to żeby zmieniać naszą mentalność (abstrahując od ekonomii) bo jeszcze bardzo głęboko w komunie tkwimy i to jest też ta rola UE o, którą mi chodzi. Jestem świadomy, że w rozwiniętych zachodnich demokracjach też nie zawsze jest różowo i różne przekręty się zdarzają ale Polska na razie i tak nie ma co się porównywać do Francji czy Niemiec a chciałbym żeby kiedyś mogła.

Tutaj się zgadzam w całości. Też nie ufam naszym politykom, też uważałem, że potrzebują bicza EU, by działać.
Problem w tym, że unijni oficjele okazują się gorszymi kretynami i sprzedajnymi dziwkami, niż nasi politycy. A to już nie nastraja mnie optymistycznie. Nieudolny Jan jest jednak lepszy niż nieudolny Hans czy Pierre...

Cypis napisał(a):
Globalizacja jest nieunikniona. Aby mieć choć cień szansy na jakąkolwiek konkurencję w gospodarce przeciwko USA, Chinom czy Indiom to UE jest niezbędna by chronić własne rynki pracy.

To, że taka ochrona kosztuje to wynik biurokratycznej "demokracji". Jakby UE była rządzona przez "Mao", to by było taniej i wydajniej. Tylko czy tego oczekujemy?

Problem w tym, że UE w najmniejszym stopniu nie chroni własnych rynków pracy. Wręcz przeciwnie - fantastycznie spycha na dalsze miejsca w wyścigu. W efekcie EU szuka pomocy finansowej w Chinach... USA szukają pomocy finansowej w Chinach... Ciekawe, prawda? Nie EU w USA, czy USA w EU... Po czynach poznacie ich...
Do tego ni diabła nie rozumiem, w jaki sposób konkurencja w gospodarce jest powiązana z ochroną rynku pracy. Jedno zaprzecza drugiemu.
A co do globalizacji, to w czym problem? ;-)

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-17, 22:16 
Dwa widelce
Awatar użytkownika

Miejscowość: Bestwig/Rybnik
"Świat wali się w gruzy!" krzyczą bankierzy, gdy ich nadmierna chciwość i błędne decyzje doprowadzają ich do bankructwa.
"Świat wali się w gruzy!" krzyczą premierzy i prezydenci, gdy okazuje się, że do rządzenia oprócz stołka i tytułu potrzebna jest jeszcze odrobina rozumu.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-18, 12:11 
Awatar użytkownika

Mmajstruk napisał:

Cytuj:
Nieudolny Jan jest jednak lepszy niż nieudolny Hans czy Pierre...

Tu bym polemizował, Nieudolnego Jana o wiele łatwiej będzie skorumpować i uwikłać w lokalne gierki niż Hansa. Druga sprawa to różnica w stopniu nieudolności, mi się jednak wydaje, że Jan jeszcze wiele od Hansa się musi nauczyć.

Obawiam się, że jeśli UE miałoby być tylko powiązane wspólnym rynkiem i kilkoma traktatami doprowadzi to na dłuższą metę do dezintegracji tego organizmu, oddalenia się od siebie i wzrostu zaściankowości poszczególnych krajów. Nie wiem również czy takie rozluźnianie zamiast zacieśniania kontaktów nie doprowadzi też w konsekwencji do mniejszej efektywności ekonomicznej całej UE jak i poszczególnych członków w stosunku do takich molochów jak właśnie Chiny, Indie czy USA. Tak jak wcześniej wspomniano przewidzieć jak to się potoczy będzie trudno, mi podoba się wizja Europy jaką dziś przedstawił Kalisz w Kawie Na Ławę - dążenie do 'federacji obywatelskiej', wiem, że to brzmi utopijnie mimo to jestem za pogłębianiem integracji na wszelkich możliwych płaszczyznach zamiast rozmydlaniu UE.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-18, 14:26 
Ojciec Donosiciel
Awatar użytkownika

bladerunner napisał(a):
Tu bym polemizował, Nieudolnego Jana o wiele łatwiej będzie skorumpować i uwikłać w lokalne gierki niż Hansa. Druga sprawa to różnica w stopniu nieudolności, mi się jednak wydaje, że Jan jeszcze wiele od Hansa się musi nauczyć.

Tylko jak się ma to do rzeczywistości, gdzie nieudolny Jan ma nad sobą nieudolnego Hansa czy innego Johna?

Cytuj:
Obawiam się, że jeśli UE miałoby być tylko powiązane wspólnym rynkiem i kilkoma traktatami doprowadzi to na dłuższą metę do dezintegracji tego organizmu, oddalenia się od siebie i wzrostu zaściankowości poszczególnych krajów.

O jakiej zaściankowości mówisz? Co w tym negatywnego?

Cytuj:
Nie wiem również czy takie rozluźnianie zamiast zacieśniania kontaktów nie doprowadzi też w konsekwencji do mniejszej efektywności ekonomicznej całej UE jak i poszczególnych członków w stosunku do takich molochów jak właśnie Chiny, Indie czy USA.

Nadal nie rozumiem.
1. UE jest TERAZ tworem całkowicie niewydolnym gospodarczo. To fakt. Nie od teraz zresztą, ale już od lat UE przegrywa konkurencję na arenie międzynarodowej. Stąd też mamy kryzys.
2. Czy UE MUSI być potęgą gospodarczą? Nie. Czy państwa europejskie muszą być potęgami gospodarczymi? Nie. Więc w czym problem?

Cytuj:
Tak jak wcześniej wspomniano przewidzieć jak to się potoczy będzie trudno, mi podoba się wizja Europy jaką dziś przedstawił Kalisz w Kawie Na Ławę - dążenie do 'federacji obywatelskiej', wiem, że to brzmi utopijnie mimo to jestem za pogłębianiem integracji na wszelkich możliwych płaszczyznach zamiast rozmydlaniu UE.

Jak widać wyraźnie, wszelkie próby ratowania EU mają jeden skutek: gwałtowny drenaż pieniędzy, czyli ubożenie społeczeństw europejskich. Jakakolwiek reforma EU będzie miała dokładnie ten sam skutek.
Zubożenie obywateli i rozsadzenie systemu gospodarczego by ratować EU to zbyt duża cena za miraże potęgi gospodarczej Europy. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę, że to EU tą potęgę gospodarczą zdemolowała.

Widzisz, stara biblijna zasada mówi: "po czynach ich poznacie". Jak na razie to wraz z powiększaniem potęgi i rozwojem EU narasta kryzys, fiskalizacja państw europy, spada poziom życia i majętność obywateli, spada rozwój gospodarczy. Mówienie więc o potędze gospodarczej EU brzmi jak dowcip. Kiepski zresztą. Mowa o jakimkolwiek przebudowaniu EU przez tych samych ludzi, którzy już tą robotę skopali, również brzmi jak dowcip. Kiepski zresztą.

Mamy tą komfortową sytuację, że możemy zawsze do tematu wrócić za 2 czy 5 lat. Wtedy będzie można sprawdzić, kto dziś miał rację... :mrgreen:

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-18, 14:36 
Dwa widelce
Awatar użytkownika

Miejscowość: Bestwig/Rybnik
mmajstruk napisał(a):
Mamy tą komfortową sytuację, że możemy zawsze do tematu wrócić za 2 czy 5 lat. Wtedy będzie można sprawdzić, kto dziś miał rację... :mrgreen:

Jeśli nie popsują internetu i innych komunikacji do tego czasu.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-18, 15:08 
Awatar użytkownika

Hmm ciężko będzie sprawdzić, bo aby sprawdzić trzeba by było porównać, czyli mieć 2 X UE. W jednej zwiększać integrację a w drugiej pójść na sposób brytyjski. Wtedy po kilku latach można by powiedzieć - ok ten model jest lepszy. Jeśli faktycznie model brytyjski jest lepszy to UE pewnie się rozpadnie i tak i tak.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-18, 19:13 
Ojciec Donosiciel
Awatar użytkownika

No dobrze. Ja tam przewiduję, że będzie następowała coraz większa integracja, pod szantażem albo dobrowolnie (mamy tu dobry przykład Irlandii czy Słowacji). UE ugrzęźnie w niewydolności, będzie tak trwała... aż któregoś dnia imploduje z wielkim hukiem. Po prostu ostatecznie zbankrutuje.

Jest szansa, że Wielka Brytania się z tego interesu wypisze, ale nie bardzo w to wierzę. Szczególnie, że przed głosowaniem w parlamencie nad referendum w sprawie wyjścia z UE premier Wielkiej Brytanii zapowiedział oficjalnie, że wynik głosowania nie będzie dla niego wiążący i referendum nie rozpisze (sic!). Tym bardziej, że nie bardzo widać formuły prawne opuszczenia UE...

BTW, wiadomo już dlaczego Tusk tak ochoczo zgodził się wspierać Euro. Dość mgliście obiecano mu wysoką funkcję w UE (komisarza, czy jakoś tak), to się chłop podniecił. A Bielecki stwierdził, że jest ZSZOKOWANY informacją, że 80% Polaków woli złotówki od Euro...

P.S. Fantastyczne podsumowanie Ziemkiewicza:
http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2011/12/1 ... ie-i-mnie/

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-18, 20:25 
Awatar użytkownika

Miejscowość: j-ów
hexer napisał(a):
mmajstruk napisał(a):

Jeśli nie popsują internetu i innych komunikacji do tego czasu.

Przeciez internet jest w posiadaniu USA...
;)

Profil E-mail  

PostWysłany: 2011-12-30, 16:08 
Ojciec Donosiciel
Awatar użytkownika

A teraz ciekawostka:
polskawue.gov.pl/files/Aktualnosci/KIK_6lat_30_04_2010_final_2_.pdf
Jak wynika, otrzymaliśmy z UE 21.375,135 mln EU. 21,375 miliarda przez 6 lat. Wychodzi jakieś 2% budżetu. 2% budżetu można uzyskać banalnie prosto - czyli brak dopłat UE w pomijalnym skutku dotknie budżetu.
Pytanie pomocnicze: skoro przez 6 lat "skonsumowaliśmy" 21 mld, jak jest możliwe uzyskanie w 2012 300 mld obiecanych przez Tuska?

Przyczynek do konsumpcjonizmu:
http://www.youtube.com/watch?v=QPPW8KM7eEU
Gdyby nie ten socjalistyczno-ekologiczny bełkot na koniec, byłoby to całkiem sympatyczne...

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1361 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 91  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników